UZINFOCOM logoUZINFOCOM logo
The expansion of cooperation in the field of startups and IT was discussed with the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia.
A delegation led by the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Irakli Nadareishvili, visited the Ministry of Digital Technologies and held meetings.
27.03.2025
During the visit, issues related to further developing cooperation between Georgia and Uzbekistan in the field of digital technologies, startups, and IT were discussed.
As part of the visit program, the delegation also visited the showroom of the Single Integrator UZINFOCOM. Guests were presented with key projects aimed at developing digital technologies in Uzbekistan. The delegation members also tested the MyID Palm device, evaluating its convenience and potential for implementation in various fields.